Kas jāzina, iegādājoties LED spuldzes?

Pēdējā laikā arvien biežāk cilvēki aizdomājas par nepieciešamību savā mājoklī parastās kvēldiega spuldzes aizstāt ar gaismas diožu spuldzēm jeb LED. Argumenti par labu šādam lēmumam ir saprotami: augstas kvalitātes LED spuldzes ir līdz desmit reizēm efektīvākas nekā parastās kvēldiega spuldzes.

Atšķirībā no kvēldiega spuldzēm, kur vienīgais noteicošais faktors ir vati (W), ar LED spuldzēm ir mazliet sarežģītāk, jo klāt nāk daži parametri, kurus derētu zināt un ņemt vērā, iegādājoties šāda veida spuldzes.

Bieži veikalā, salīdzinot milzīgo spuldzīšu piedāvājumu, skatienu pievēršam vatiem, jo domājam, ka tas parāda, cik spoži spuldzīte spīd. Ņemot vērā šo faktu, ir radies stereotips, ka LED spuldzes nav pietiekami spožas, salīdzinājumā ar vecā tipa kvēldiega spuldzēm. Kaut arī kvēldiega spuldzēm abi faktori ir savstarpēji saistīti, LED gadījumā jāskatās uz lūmeniem (lm), kas ir īstā mērvienība, kura mēra tieši gaismas stiprumu, kamēr vats ir jaudas mērvienība, kas mēra, cik daudz elektroenerģijas spuldzīte patērēs.

Viena no ievērojamām LED spuldžu priekšrocībām ir iespēja izvēlēties izstarotās baltas gaismas nokrāsu no siltas dzeltenīgas līdz aukstai zilganai. Gaismas siltumu mēra kelvinos. Mājas apstākļos ieteicams lietot spuldzes ar gaismas temperatūru no 2700K līdz 3500K , kamēr birojiem labāk atstāt baltāku gaismu. Kvēldiega spuldzītes emitēja 2700K siltu gaismu. Kā to noteikt? Uz iepakojuma jāskatās kelvini – jo zemāks skaitlis, jo dzeltenāka gaisma. Gaismas siltumam nav nekāda sakara ar to siltumu, ko jūtam ar ādu. LED atšķirībā no kvēldiega spuldzītēm silst minimāli.

Jāpievērš uzmanība arī krāsas atdeves indeksam CRI. Ja tas ir zem skaitļa 65 vai nav minēts vispār, tad gaisma ir nekvalitatīva, jo kropļo īstenās krāsas, piemēram, oranžā izskatās pēc dzeltenas vai zaļa – pēc zilas. Indekss nosaka to, cik krāsas izskatīsies dabiskas pie šāda apgaismojuma. Ja kvēldiega spuldzītēm šis koeficients ir 100 (maksimālais), tad LED spuldzītēm tas ir aptuveni 80 CRI. Dzīvojamās telpās nav ieteicams izmantot spuldzītes, kurām CRI ir zem 75. Latvijas veikalos pārsvarā nopērkamas spuldzītes ar CRI 80.

 

No Comments Yet.

Leave a comment